niedziela, 26 października 2014

Naturalne octy ziołowe i kwiatowe.

Octomaniacy z FB obchodzimy jutro tj 27 października dzień octu.
Zakładam, że macie już gotową bazę do wyrobu octów ziołowo kwiatowych  tj ocet jabłkowy bądź winny. Jeżeli tak to dalsze czynności są bardzo proste.
Jeżeli nie macie to u INEZ na blogu wyczytacie jak się go robi .
Co daje nam taki ocet? Odchudza, poprawia przemianę materii, wbrew pozorom odkwasza organizm. to doskonałe źródło potasu. Zapewnicie to sobie pijąc codziennie rano szklankę wody z łyżeczką octu i łyżeczką miodu. Natomiast dla urody można używać octu jabłkowego jako toniku, wklepywać w skórę, można moczyć nogi w wodzie z octem, robić płukanki do włosów ( szklanka wody + łyżeczka octu, o zbawiennym wpływie octu na włosy napiszę osobno)
Mam dużo jabłek będę kąpać się w occie.
Do octów ziołowych trzeba świeżo zebrane zioła zgnieść i luźno napełnić czysty słoik. Zalewamy ciepłym ale nie gorącym octem po brzeg słoika i zamykamy odporną na działanie kwasu zakrętką. Trzymamy na nasłonecznionym oknie przez dwa tygodnie, codziennie wstrząsając. Sprawdzamy smak jeżeli jest za słaby to możemy po przecedzeniu zalać nim nową porcję ziół. Potem przecedzamy zlewamy do butelki,  podpisujemy dla ozdoby można włożyć gałązkę zioła z którego ocet jest zrobiony.
Takie octy mają zastosowanie do potraw majonezowych, do sałatek, marynat do pieczeni.
Zioła do octu:
Bazylia, cząber, czosnek, estragon, fenkuł, liście koperku, liść laurowy, majeranek, melisa, mięta, rozmaryn, trybula, tymianek



Octy kwiatowe

Sporządzamy w ten sam sposób używamy do sałatek owocowych i niektórych kosmetyków.

Kwiaty do octu:
kwiat czarnego bzu, fiołek pachnący, goździki, koniczyna, lawenda, nasturcja, pierwiosnki, kwiaty rozmarynu, płatki róży, kwiaty  tymianku.
Bardzo ciekawe są również mieszanki kilku rodzajów kwiatów np: 
1 część kwiatów lawendy i 1 część lippii
1 część kwiatów lawendy i 3 cześć płatków róży
2 części płatków róży i 1 część kwiatów czarnego bzu.



Moje octy:  z płatkami róż do toników, nagietkowy na schorzenia skóry oraz malinowy i nasturcjowy  do sałatek .

4 komentarze:

  1. Kasiu, czytam, że masz dużo jabłek - pożyczysz trochę? Mnie grad stłukł. :(

    OdpowiedzUsuń
  2. Cóż, zawsze słyszałam o ziołowych olejach i oliwach, ale o octach - nie :) Miło poczytać tak inspirujące i ciekawe rzeczy :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzień dobry
    Dopiero zaczynam zabawę z octami, obecnie chciałam w tym celu wykorzystać płatki róż. Niestety nie wiem za bardzo jak się za to zabrać i zadam być może dziwne pytanie...czy płatki wsypuje się do octu z jabłek czy robi się go jakoś od podstaw?
    Pozdrawiam
    Marta

    OdpowiedzUsuń