środa, 25 czerwca 2014

Zapachy lata - syrop jaśminowyJaśminowiec to moje ulubione ogrodowe pachnidło. Mam go prawie w każdym kącie ogrodu. Na słonecznej stronie kwitnie najwcześniej i najobficiej. Cudowny zapach roznosi się po ogrodzie przez ponad tydzień. Potem przenosi się w inne zakątki gdzie rozkwitają kwiaty tego krzewu w cieniu od północnej strony. Samego zapachu jaśminowego nie mogę zamknąć w słoiku na zimę a szkoda ale w syropie i owszem. Wtedy rozkoszować się można słodkim smakiem i delikatnym zapachem rozcieńczonym z wodą. Wszak piękne zapachy koją zmysły i poprawiają nastrój. Uwielbiam lato za to stopniowe   dozowanie. Niedługo zakwitnie lipa. Otwieram okno wieczorem i wciągam w nozdrza ogrodowe pachnidła uwalniające swój zapach.  Późną porą wzmaga się jeszcze bardziej intensywnej do tego tytoń oskrzydlony, rożne odmiany bielunia, wiciokrzew przewierceń. To nic, że konwalie przy tarasie już przekwitły. Za chwilę uwodzicielski zapach lawendy będzie kusił. Boże jak dobrze, że nie jestem uczulona na zapach kwiatów, że mogę nimi oddychać, mogę chłonąć tę oazę naturalnych zapachów, kwiatów muśniętych słońcem skropionych deszczem.Cieszę się latem .  Robię syropy na zimę.


Syrop jaśminowy

Przepis można wykorzystać na inne syropy kwiatowe

2 litry kwiatów jaśminowca
1 litr wody
2 cytryny
0,5 kg cukru

Kwiaty zalewamy gorąca wodą. Odstawiamy do wystygnięcia. Odcedzamy i odciskamy delikatnie, dodajemy sok z cytryn i cukier, zagotowujemy. Przelewamy do butelek i zakręcamy.

Mój jaśminowiec wyjątkowo pięknie w tym roku kwitł :


3 komentarze:

 1. Może zdążę zanim opadnie? Trzeba zrywać całe kwiatuszki razem z zielonym ogonkiem czy obskubywać płatki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dałam całe.....ale urwane przy samej "główce'...ten przepis można zastosować do różnych kwiatów...czarnego bzu...lawendy?..to eksperyment..żeby nie wyszła woda kolońska..:))

   Usuń
 2. Nigdy nie pomyślałabym żeby zrobić syrop z jaśminowca... jutro z samego rana lecę do ogrodu.. Dziękuję za wpis.

  OdpowiedzUsuń