środa, 19 listopada 2014

Jałowcówka

 Jałowiec, jego owoce drobne brązowo- granatowe kuleczki...mają zastosowanie moczopędne, oczyszczające na drogi moczowe. Podobno znakomity przy kamieniach nerkowych więcej przeczytacie u dr RÓŻAŃSKIEGO

Jałowcówka zwana Ginem działa podobno na emocje w zależności od długości macerowania w ziołach lekki" Dżin "24 godziny,..mocniejszy 48 godzin i dłużej- emocje trwają proporcjonalne.  Jedni płaczą ja na przykład dostaje ataku nie pohamowanego śmiechu...Poza tym uwielbiam ten smak.Nie wiadomo jakie składniki tak działają?  Jałowiec, kardamon, goździki, kolendra, anyżek?
Przepis który tutaj podam jest namiastką Ginu powstaje brązowa jałowcówka borowiczka mocno jałowcowa. Ta jest bez kardamonu, goździków, anyżku....zobaczę czy  tak samo rozśmiesza jak Gin.

Potrzeba:
60g owoców jałowca
5 gr owoców kolendry
0,7 litra spirytusu 96 %
20 g cukru
 Rozdrabniamy jałowiec, kolendrę zalewamy wrzącym syropem zrobionym z cukru i niecałego litra wody. Chwilę gotujemy pod przykryciem na niewielkim ogniu. Odstawiamy i studzimy, przelewamy do naczynia zamykamy, odstawiamy. Po 2-3 dniach przecedzamy przez geste płótno, dodajemy spirytus mieszamy i przenosimy w chłodne miejsce. Po trzech miesiącach  rozlewamy do ciemnych butelek. I zażywamy jałowcowe EMOCJE:)

4 komentarze:

 1. A gdyby ktoś nie chciał %, a jedynie dobro jałowca skosztować, to polecam wykonać napitek regionalny Kurpiowszczyzny - piwo kozicowe.

  OdpowiedzUsuń
 2. Eureka! Już wiem, co zrobić ze spirytusem, który nabyłam, w potężnych ilościach, część zagospodarowałam na nalewki, a tu proszę - jak manna z nieba przepis na emocje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszę normalnie tych ilości spirytusu bo rożne cuda można wyrabiać.....apropos emocji ...zielona wróżka ...poznałam nawet takiego co mi przedestyluje...tak kocham jałowiec za te emocje:))

   Usuń