poniedziałek, 3 listopada 2014

Lecznicza sałatka z nasturcji

Nasturcja.....trudno powiedzieć, że przekwitła gdyby nie mróz zachwycała by dalej. Ona się dopiero kwitnąco rozkręcała.Wysiała się sama w moim ogrodzie. Późnym majem po zimnej Zośce kiełkuje z nasion, które w ziemi przetrwały zimę.
W tym roku zdążyłam zebrać jej piękne kwiaty zasuszyć, zalać alkoholem,winem zatopić w occie.
Ciekawe, że nasturcja nie tylko zdobi ogród jej kwiaty i liście są jadalne mają intensywny zapach i ostry smak. Pasują do potraw z serem, jajkami różnych sałatek. Można nimi ozdabiać potrawy.
Zawiera cenne sole mineralne, olejki eteryczne, błonnik, organiczne związki siarki.
Na co działa?
Działa silnie odkażająco na układ pokarmowy, oddechowy, moczowy. Ma zastosowanie wykrztuśne, żółciopędne, moczopędne, napotnie, rozkurczowo, przeciwzapalnie, przeciwgnilnie, wiatropędnie, ogólnie wzmacniająco i odtruwająco.

Można ją pić w formie naparu:

2 łyżki ziela, owoców lub kwiatów zalewamy 2 szklankami wrzącej wody lub gorącego mleka. Odstawiamy na 20 minut, przecedzamy, pijemy 3- 4 razy dziennie po 100 ml. Napar mleczny dosładzamy miodem.Przygotowana w ten sposób działa rozgrzewająco, pobudza krążenie, napotnie, przeciwbólowo i czyści krew.

Nalewka nasturcjowa

Bardzo mi pomogła przy grypie żołądkowej.
Pół szklanki ziela lub kwiatów mielimy zalewamy 400 ml wódki. Po 14 dniach filtrujemy. Zażywamy 4-6 razy dziennie po 30 kropli.Wyciągi alkoholowe poprawiają miejscowe krążenie krwi i limfy, zapobiegają obrzękom, przyspieszają wchłanianie wysięków po urazach np; z okolic stawów. Masaże i wcieranie spirytusu nasturcjowego łagodzi bóle reumatyczne. Wyciągi z nasturcji radzą sobie z bakteriami opornymi na antybiotyki i sulfonamidy.

Ocet nasturcjowy

Pół szklanki świeżego lub suchego ziela lub owoców zalewamy 200 ml octu (może być jabłkowy)zostawiamy na 14 dni, filtrujemy. Stosujemy jako przyprawę do tłustych potraw, mięs, galaret, zup, marynat sałatek.
Do celów kosmetycznych taki ocet świetnie się nadaje do przemywania skóry ze stanami zapalnymi, z łojotokiem, trądzikiem oraz do płukania włosów - 1 łyżka octu na 2 szklanki wody.Chore gardło - 1 łyżka płynu na 1 szklankę wody. Do kąpieli 200 ml na pół wanny wody przy obrzękach osłabieniu,wysiękach okołostawowych, chorobach skórnych, kobiecych.



Lecznicza sałatka z nasturcji

Liście nasturcji zawierają dużo witaminy C z tego względu uważa się je za środek skutecznie działający na przeziębienie. Fitoncydy to substancje hamujące rozwój bakterii i wirusów, grzybów, pierwotniaków..Póki  mróz nie zważy nasturcji warto zaaplikować sobie taką sałatkę:

Miks sałat- masłowa, rzymska,dębowa lub takie które lubimy
Kwiaty nasturcji do ozdoby
7- 10 liści nasturcji
Pokrojone w kostkę jabłko
Sos winegret
3 łyżki oliwy
1 łyżka octu winnego lub nasturcjowego
Szczypta soli
Szczypta pieprzu\pół łyżeczki musztardy
Pół łyżeczki miodu .
Wymieszać składniki na sałatkę, kwiaty zostawić do ozdoby. Składniki na sos wymieszać, polać sałatkę








3 komentarze:

  1. Przeuroczy blog :) Pozdrowienia i życzenia świąteczne z Malinowego zakątka !

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dziękuję Małgosiu....za ciepłe słowa:))

    OdpowiedzUsuń
  3. To,co Pani opisuje na swoim blogu jest - jak dla mnie bardzo przyjemne w czytaniu i bardzo wartościowe, ponieważ można się wiele nauczyć:)
    SERDECZNIE POZDRAWIAM.
    MIREK

    OdpowiedzUsuń