czwartek, 8 maja 2014

Odurzający zapach czeremchy.Czeremcha,... rośnie w moim ogrodzie od dawna, sama się wysiała. Poza jego granicami wzdłuż potoku jest   bardzo dużo czeremch. W zasadzie do tej pory nie zwracałam na nią uwagi.  Jej odurzający zapach powiadamiał, że właśnie zakwitła. Tego roku było inaczej, wybrałam się po kwiaty czeremchy do zimowego naparu.To bardzo cenna roślina, surowcem zielarskim są kwiaty, owoce i kora. Zbiera się całe kwiaty, suszy  a następnie obrywa odrzucając szypułki kwiatowe. Czeremcha ma silne działanie .., pierwotniakobójcze, przeciw roztoczowe, zabija wszelką zarazę. Podobno myszy wieją gdy w pobliżu są jej gałązki. Rozłożyłam przy moich goździkach namiętnie przez nie obgryzanych, ciekawe co będzie ?Polecana jest przy wszelkiego zakażeniach grzybicznych, zapaleniach bakteryjnych. Kąpiele stóp w mocnym wywarze z kory i liści zwalczają grzybice.  Zalecana jest jako środek homeopatyczny i uspokajający. Przy zapaleniu spojówek robi się napar z kwiatów lub młodych liści w formie okładów .  Do picia stosuje się napar z kwiatów bądź liści. Ma działanie wybielające na skórę, tu napar w formie toniku. Kto by pomyślał, że to drzewo ma taką moc. Uwielbiam wiosenne floksy szydlaste, sadzi się je przede wszystkim na skalnikach ale one świetnie czują się u nas na murkach.

6 komentarzy:

 1. Czeremcha fantastyczna, z Twoich zdjęć aż bije jej upojny zapach!
  A floksy u mnie niestety nie rosną, Twoje są wspaniałe, jak kobierce...
  pozdrawiam,
  m.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki:)..tak rożne kwiaty w różnych miejscach kapryszą..one lubią suche ciepłe mury...u mnie całe poduchy..

   Usuń
 2. Od zawsze upajałam się zapachem czeremchy, a teraz dzięki Tobie dowiedziałam się o jej wspaniałych właściwościach, Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyobraź sobie że faktycznie odstrasza myszy....położyłam gałązki w miejscu gdzie myszy ogryzały moje goździki i poskutkowało kwiaty odrosły,,nie ruszane..:)

   Usuń
 3. Jaśmin...czekam na jaśmin :) a.s

  OdpowiedzUsuń
 4. Bedzie kwitł, będzie błękitne niebo będzie jaśmin..:)

  OdpowiedzUsuń