poniedziałek, 2 czerwca 2014

Ziołowy spacer. Cała Polska widzi zioła !
Dzień dobry z Malinowego.

 Rozpoczynam mój dzisiejszy herbi walk z Inez z  Herbiness

Czas spaceru w poszukiwaniu ziół i ich rozpoznawaniu nie ograniczony. Nie muszę chodzić daleko. W moim ogrodzie mam wszystkie podstawowe i niezbędne mi zioła.  Jedne odkryłam od razu to glistnik jaskółcze ziele, który przywlokłam do ogrodu z centrum miasta.  Rósł pod ogromnym kominem starej fabryki . Wtedy to było chwastowisko  teraz teren jest tam starannie wybetonowany więc miejsca dla jaskółczego ziela nie ma. Glistnik  za to panoszy się w moim ogrodzie rozsiewając się gdzie popadnie a ja go szczególnie nie tępię. To była pierwsza roślina, której moc poznałam w dzieciństwie, jego właściwości pokazała mi moja babcia. Wystarczyło przyłożyć odrobinę żółtego soku na kurzajkę a ta znikała po jakimś czasie bezpowrotnie. Teraz sama pokazuje takie cuda moim dzieciom. Czy wiecie, że roślina ta w zimie nie zamarza.
 Dzieciństwo – wakacje  spędzałam u dziadków  na wsi. Co roku na strychu domu suszyły się pęki ziół zebrane troskliwie przez babcię na wypadek choroby. Bóle brzucha ..wystarczyło zaparzyć kwitnący na miedzy dziurawiec, na niestrawność mięta, na przeziębienie czarny bez i lipa. Na zatrucia pokarmowe  błękitny cykoria podróżnik. Wiele zapachów ziół znam z dzieciństwa. Teraz  pogłębiam moje doświadczenie i wiedzę zielarską uczę się rozpoznawać rośliny jest ich tak dużo. Cieszę się, że mój ogród jest taki dziki mogę znaleźć w nim to czego mi potrzeba na wyciągnięcie ręki i umiem to wykorzystać . 
Zaczynamy spacer : Ogromne krzaki czarnego bzu rosną na brzegach potoku dosłownie za ogrodzeniem. Przyznam, że kiedyś z nimi walczyłam dziś wiem, że są bezcenne. Mieszkam  daleko od ulicy w czystym ekologicznie miejscu. W tymże  potoku bezcenna plantacja majowej pokrzywy  na sok.  
 Zamiast po aspirynę do apteki sięgam ręką za płot po wiązówkę błotną z której wyekstrahowano kwas salicylowy.  


  

Żywokost rośnie na grządce razem z orlikami 


Wiele roślin wysiewa się do mojego ogrodu dosłownie przez płot.  


 Za nim  piękna  łąka. To osobny rozdział. Nie koszona, zostawiona sama sobie skrywa bezcenne skarby. Zwłaszcza wiosną różowieje od zwiewnych firletek, ostrożenia łąkowego i polskich mieczyków dachówkowatych. 

ostrożeń łąkowyFirletka łąkowa
Mieczyk dachówkowatyMak polny Dzwonek rozpierzchły
 Jest podmokła lubi ją także polski storczyk. To przez nią tak zwane chwasty rozsiewają się po moim ogrodzie z prędkością światła. Nie nadążam plewić . Wystarczy jednak zmienić nastawienie. Mój ogród zaskakuje mnie na każdym  kroku.  Nigdy nie wiem  jakie nasiona przywieje wiatr i co z nich wyrośnie.  Tak więc surowiec do kremów , mydeł i szamponów mam na miejscu. Zaczynam małymi krokami.  Robienie własnych kosmetyków wcale nie jest takie trudne. Składnik można kupić w Internecie lub na początek wykorzystać dobry ekologiczny krem  dodając do niego ekstrakt z pokrzywy i już mamy jej dobroczynne działanie zamknięte w słoiczku na dłużej. Do robienia mydeł wykorzystuje te gotowe  ze sklepu wzbogacając ziołowymi dodatkami,  by mieć szampon ziołowy- delikatny szampon dla dzieci łącze z ziołowymi wyciągami PRZEPISY TUTAJ  
Olej żywokostowy tak prosty do zrobienia ( napisze jak w następnym poście) a taki bezcenny nigdzie go nie kupcie można nim uratować chore stawy.Chrzan zagląda przez płot, będzie do kiszonych ogórków


Pokrzywa

 Oszałamiająco pachnąca mięta

 Mydlnica lekarska


Glistnik jaskółcze ziele

 9 komentarzy:

 1. Od jakiegoś czasu jestem zafascynowana dobroczynnym działaniem ziół. Dzięki za zdjęcia i nazwy, niektórych nie rozpoznawałam a mam je w ogrodzie, skorzystam z nich z pewnością.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też się fascynuje..parzę i piję..w razie czego ..mój ogród mnie wyżywi..:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, a nawet wyleczy. Jakiś czas temu piłam herbatkę z pokrzywy i udało mi się wyleczyć ręce (pękała mi skóra), były gładkie jak u niemowlaczka.

   Usuń
 3. Tak one potrafią zdziałać cuda a przy tym nie szkodzą..:))

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiękne zdjęcia przepięknych roślin.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przepiękne zdjęcia przepięknych roślin.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przepiękne zdjęcia przepięknych roślin.

  OdpowiedzUsuń
 7. Przepiękne zdjęcia przepięknych roślin.

  OdpowiedzUsuń
 8. Przepiękne zdjęcia przepięknych roślin.

  OdpowiedzUsuń