wtorek, 14 października 2014

Kawa z przyprawami świata



Nasza codzienna powszechna kawa, niektórzy nie mogą się bez niej obejść. Poranny  rytuał w domu, powolne budzenie na urlopie lub pita w biegu w pracy by dostać tak zwanego kopa na cały dzień. Niektórym z nas wystarczy jedna filiżanka, kubek, szklanka dziennie. Inni piją kilka.

  O kawie mówi się rożnie.Są to informacje ze sobą sprzeczne. Te złe to : Wypłukuje magnez, podnosi ciśnienie. Wypicie ponad pięciu filiżanek dziennie powoduje nadpobudliwość uczucie niepokoju, przyśpieszony oddech, zaburzenia rytmu serca. Regularne picie dużej ilości prowadzi do odwapnienia kości oraz wypłukania magnezu.

Co jej zawdzięczamy? Zawiera antyoksydanty, które spowalniają procesy starzenia organizmu. Kofeina zawarta w kawie usprawnia pracę serca i rozszerza naczynia krwionośne. Poprawia pamięć.

W zależności od tego jaką lubimy pić, rozpuszczalną, z ekspresu czy oldskulową tak zwaną plujkę ważny jest umiar.

Lubię smak kawy wolę łagodniejszą robustę od arabiki, która przynajmniej dla mnie jest trochę kwaśna. Wolę ten łagodny odrobinę czekoladowy smak. Niedawno odkryłam ciekawą przyprawę do kawy, którą dostałam od koleżanki. Przyznam, że na początku podchodziłam do niej sceptycznie.  Skład małej torebki to kardamon, cynamon, imbir, goździki oraz kuklik wzbudziły moją ciekawość. Wiedziałam o dobroczynnych właściwościach tych przypraw. Zaparzyłam. Smak kawy bardzo mnie zaskoczył. Była pyszna aromatyczna, rozgrzewająca, łagodna.
Picie codzienne takiej kawy przynajmniej rano to bardzo dobry początek na cały dzień. Dostarcza wiele ciekawych doznań ponieważ:

Kardamon: ciepły, aromatyczny z kamforową cytrynową nutą - nadaje ciekawą nutkę smakową tureckiej kawie serwowanej przez Arabów z namaszczeniem którzy przypisują mu miano afrodyzjaku. W starożytności  znany był jako lek na otyłość usprawniający procesy trawienne.

Cynamon: słodki i pachnący, ciepły, aromatyczny - spożywanie pół łyżeczki dziennie obniża poziom cukru we krwi, cholesterol oraz trójglicerydy nawet o 20 % u osób chorych na cukrzycę.

Goździki: mocny smak - ciepły, ostry, słodko gorzki, cierpki i silnie aromatyczny. Stymulują układ trawienny. Posiadają właściwości antyseptyczne i łagodne działanie znieczulające, mają właściwości odkażające przeciw drobnoustrojom, grzybom oraz robakom jelitowym. To też afrodyzjak.

Imbir: bukiet ciepły słodki zarazem cierpki, smak ognisty . To starożytna przyprawa znana od dziewiątego wieku. Działa przeciwzapalnie, pobudza krążenie krwi, rozgrzewa, usuwa toksyny z organizmu, odżywia skórę.

Kuklik pospolity: nasze rodzime zioło. Dawniej był używany jako przyprawa zastępująca goździki i cynamon. Korzenie kuklika zwisłego występującego dość powszechnie w naszych lasach mają lekko czekoladowy zapach. Na Litwie sporządzano z niego napój miłosny, był równie skuteczny jak ten z lubczyku. Podobno to niezawodny męski afrodyzjak. Górale z Zakopanego  stosowali go przy bólach żołądka ( kuklik górski).

Najlepiej zrobić taką kawę zagotowując ją z przyprawami i przecedzając przez sitko.Pijemy  z odrobiną cukru. Mała filiżanka kawy a ile dobroczynnych właściwości.


Kuklik górski rośnie w Tatrach



 Kawa z przyprawami świata

Moja blogowa koleżanka Inez przysłała mi paczkę z kosmetykami, które sama wyrabia. Pokrzywowy skrub do ciała, balsam magnezowy kosmiczny tonik do twarzy z cerą naczynkową i wreszcie wspaniałe mydła. Zaraz je wypróbowałam. Wszystkie są świetne, skrub z nasionami pokrzywy wspaniale pachnie i pielęgnuje po jego zastosowaniu nie trzeba stosować balsamu doskonale natłuszcza skórę, balsam magnezowy dostarcza odpowiednią dawkę magnezu i potasu...przez skórę te składniki wchłaniają się lepiej niż połykane tabletki. Przy okazji leczy chore stawy. Mydła Inez wytwarza samodzielnie. Czarne mydło węglowe wygląda intrygująco, nigdy takiego nie miałam. W dodatku na swoim blogu Inez podaje dokładne przepisy jak na własny użytek w domu można je zrobić. To wcale nie jest trudne. LINK DO BLOGA INEZ



PS: mam sporo nasion arcydzięgla mogę się podzielić.




2 komentarze: