środa, 24 września 2014

Rajska nalewka podobno nieziemska
Zastanawiam  się co zrobić z moimi rajskimi jabłuszkami ?
Ciepły dzień, jeden z tych ....    ostatnich końca lata. Złote promienie leniwego słońca złapać można dopiero w południe.
 Pielęgnacja ogrodu koszenie trawy, w zasadzie  po co ? Przecież niedługo wszystko uschnie. Wygrzewam się  jak kot ładuję słoneczne akumulatory na zimę. Wiewiórka bezczelnie okrada włoskiego orzecha ona też musi zrobić zapasy .  Na rajskich jabłoniach zarumieniły się   malutkie jabłuszka. Te drzewa zachwycaj wiosną kolorem kwiatów, delikatną pastelową mgiełką. Późnym latem ozdabiają je owoce dominujący kolor to: złoto czerwień i pomarańcz. Surowe rajskie jabłka nie są smaczne, choć wyglądają słodko. W smaku są cierpkie i gorzkie. Ewa takimi nie skusiła Adama.  Po przerobieniu są zjadliwe.
 Zerwać je czy zostawić ptakom na zimę? Podzielę się po połowie z części zrobię rajską nalewkę...podobno właśnie taka jest nieziemska. Reszta zostanie na drzewie dla ozdoby ogrodu i jako ptasia stołówka.


Rajska nalewka


Potrzeba:                   1 kg rajskich jabłek
                  1 l wódki
                    300 g cukru
                     pół laski wanilii
                    5 goździków
           kora cynamonuDo  nalewki wykorzystujemy tylko dojrzałe rajskie jabłka. Myjemy i kroimy je na ćwiartki. Zostawiamy gniazda owocowe z pestkami. Pokrojone jabłuszka wrzucamy do słoja, dodajemy pół laski wanilii przeciętej wzdłuż, goździki oraz pokruszoną korę cynamonu . Wszystko to zasypujemy cukrem i zalewamy wódką 45 %

Szczelnie zamknięty słój odstawiamy w ciepłe, ciemne miejsce na trzy tygodnie. Tego czasu, ze względu na pestki, nie warto przedłużać ( może zrobić się gorzka) Po jego upływie nastaw zlewamy przez gazę. Jeszcze nie filtrujemy, a zlany płyn zostawiamy jeszcze na tydzień.
Dopiero teraz nalewkę filtrujemy Czystą przelewamy do butelek i dokładnie korkujemy. 

  Jabłuszkowa nalewka powinna w chłodzie leżakować sześć miesięcy.
Zbiór ziół tym razem melisa i skrzyp.
2 komentarze:

  1. Cześć, planuje większy remont całego mieszkania, w tym i ogrodu, zastanawiam się nad zakupem drzewek i jakiś kwiatów do ogrodu http://www.domisad.pl/, ktoś kupował? Znacie ten sklep? Warto kupić?

    OdpowiedzUsuń