niedziela, 12 lutego 2017
Sałatka Waldorf, idealna do pudełek do pracy.
Coraz częściej spotykam osoby, które zamiast klasycznych kanapek przygotowują sobie do pracy specjalne sałatki nie chodzi tutaj o jakąś szczególną dietę ale tak po prostu by posiłek był trochę lżejszy bez zbędnych węglowodanów. Tydzień składa się z siedmiu dni, problem w tym jak to zrobić by pudełkowe jedzenie nie było monotonne, by za każdym razem było to coś innego. Wiadomo baza to sałata, chude mięso i inne warzywne dodatki. Dorzucam więc ciekawy przepis na bardzo smaczną sałatkę Waldorf może kogoś zainspiruje, może będzie kolejną nową sałatką urozmaiceniem.
Trochę o historii tej sałatki: Była ona podawana w słynnym hotelu Waldorf w Nowym Jorku, wybudował go multimilioner J.J. Astor pochodzący z miejscowości Waldorf w Niemczech.
Składnikami są tu owoce, seler bulwiasty - korzeniowy oraz orzechy. Korzeń selera zawiera wszystkie niezbędne dla organizmu składniki przede wszystkim żelazo i magnez, ma działanie pobudzające pracę nerek, regulujące przemianę materii oraz wpływające uspokajająco na system nerwowy. Spożywany systematycznie przeciwdziała tworzeniu się kamieni nerkowych, łagodzi cierpienia reumatyczne.
Sałatka Waldorf.
Potrzeba :
0,5 średniej bulwy selera surowego
1 jabłko
sok z połówki cytryny, + łyżka soku do sosu
pół fileta z kurczaka ugotowanego
1 pomarańcza
kilka orzechów laskowych lub włoskich posiekanych
mix sałat lub ćwiartka lodowej
pomidorki koktajlowe przekrojone na pół lub połowa pomidora pokrojonego na plastry
sól, pieprz
Na sos:
sól, pieprz - po szczypcie, łyżeczka miodu
łyżeczka soku z cytryny
trzy łyżki majonezu o wyraźnym smaku
mały kubeczek jogurtu greckiego
Selera ścieramy na tarce o dużych oczkach i natychmiast polewamy sokiem z cytryny by nie ściemniał, dodajemy obrane i pokrojone w kostkę jabłko, następnie pokrojone mięso, połówki cząstek pomarańczy oraz orzechy. Mieszamy wszystko i wykładamy na listki sałaty. Okładamy dookoła pomidorami, które solimy i pieprzymy. Składniki na sos mieszamy, ubijamy delikatnie łyżką i polewamy sałatkę.
Z majonezu można zrezygnować. W oryginalnym przepisie sałatkę polewamy- skrapiamy maderą ale do pracy to raczej odpada.......
Gdy zrobimy ją bez kurczaka może z powodzeniem być dodatkiem do obiadowego mięsa.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz