wtorek, 21 lutego 2017

Pyszne bułeczki ślimaczki - dyniuszki



Spodobał mi się ten przepis, miałam nawet   pomysł by wykorzystać dyniowe ślimaczki w zbliżającym się czwartkowym święcie zamiast tłustego pączka. Zmieniłam zdanie. Tradycji jednak nie powinno się łamać od zjedzenia paru pączków jeszcze  nikomu nic się nie stało. Dyniuszki  ze względu na skład, dodatek dyni oraz kurkumy mogą być świetnym przykładem dobrej drożdżówki. To nic, że luty nie jest sezonem na dynię, bardzo przydała się ta zamrożona jesienią, można ją także kupić mrożoną w sklepie. Wiele firm sprzedających mrożonki ma ją w swoim asortymencie. Kurkuma w tym przepisie to bardzo dobry pomysł,  nadaje bułeczkom fantastyczny żółty kolor. Jeżeli choć raz spróbujecie je upiec na pewno na stałe zagoszczą w waszym jadłospisie.
Jak zwykle staram się podawać przepisy łatwe w wykonaniu. Po latach praktyki przekonałam się jednak iż bardzo dużo zależy jednak od jakości drożdży, przez przypadek kupiłam te , które teraz używam nie było w sklepie tych co zazwyczaj i byłam zmuszona kupić inne był to bardzo dobry wybór.



Potrzeba:
 Na ciasto: ok 12 - 14  bułeczek.

2,5 szklanki mąki ok. pół kilograma
1/2 paczki dobrych drożdży
3/4 szklanki zmiksowanej dyni w zimie można użyć mrożonej
1 szklanka mleka
2 łyżki cukru
4 łyżki masła - rozpuszczonego.
2 żółtka
1/2 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki kurkumy w proszku.

Na nadzienie:
2 łyżki rozpuszczonego masła
1/2 szklanki cukru trzcinowego
1 łyżka cynamonu
1 łyżka kakao
2 łyżki posiekanych orzechów włoskich , lub laskowych
2 łyżki płatków migdałowych.

Na lukier
2 łyżki roztopionego masła
1 szklanka cukru pudru
sok z połowy cytryny
2 łyżki mleka
 1 torebka cukru wanilinowego.

1. Przygotowanie zaczynu drożdżowego:
Podgrzewamy mleko,  nie możne być zbyt gorące, odlewamy pół szklanki. W naczyniu rozcieramy drożdże z dwoma łyżkami cukru i czterema łyżkami mąki dodajemy mleko, mieszamy i odstawiamy do wyrośnięcia.

2 . Do pozostałego mleka dodajemy masło i mieszamy do rozpuszczenia. Do dużej miski wsypujemy mąkę, sól ,dynie , dwa żółtka, cukier,  kurkumę. Następnie wyrośnięty zaczyn oraz mleko z masłem.
wyrabiamy ciasto jeżeli będzie bardzo rzadkie można dodać kilka łyżek mąki. Gdy będzie już dobrze wyrobione odstawiamy na pół godziny do wyrośnięcia pod przykryciem.

3. Wykładamy ciasto na stolnice posypaną mąką i za pomocą wałka formujemy prostokąt 20 na 40 cm, smarujemy rozpuszczonym masłem.  Pozostawiamy na chwilę do wyrośnięcia.

4. W między czasie przygotowujemy nadzienie:
W naczyniu mieszamy cukier trzcinowy, cynamon, kakao, orzechy i migdały.

5. Masę wykładamy na prostokąt z ciasta i zawijamy w roladę, zaczynając od dłuższego boku. kroimy delikatnie  na plastry szerokości ok. 1,5 cm.

6. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni termoobieg.

7. Na duże piekarnikowe blachy wyłożone papierem  układamy  ślimaczki  masą do góry w dość dużych odstępach .

8 Wstawiamy do piekarnika, pieczemy ok 25 minut do zrumienienia.

9.  Robimy lukier:
Roztapiamy 2 łyżki masła gdy trochę przestygnie dodajemy 1 szklankę cukru pudru, sok z połowy cytryny, 2 łyżki mleka oraz cukier wanilinowy, ucieramy do powstania gęstej masy. Polewamy upieczone bułeczki.



 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz