Brokułowe co nieco
Potrzeba :
40 dag szynki lub różnego rodzaju upieczonych ugotowanych mięs, czasami zostają z obiadu.
1 cebula
1 ząbek czosnku
2-3 plastry wędzonej szynki lub bekonu - niekoniecznie
1 kwaśne jabłko
40 dag mrożonych brokułów
200 ml śmietanki lub w lekkiej wersji chude mleko
2 szklanki wywaru z ugotowanych brokułów plus 1 kostka rosołowa - rozpuszczona w nim
łyżeczka kminku
pół łyżeczki nasion kolendry
2-3 łyżki oleju
sól ,pieprz
Gotujemy brokuły lekko soląc tak by się nie rozgotowały. Z wywaru odlewamy 2 szklanki i rozpuszczamy w nim kostkę rosołową.. Cebule pokrojoną w kostkę smażymy na oleju, następnie dodajemy pokrojone szynki, boczek jeśli używamy. Następnie kminek, kolendrę, czosnek przeciśnięty przez praskę i obrane starte jabłko jeszcze chwilę smażymy. Wlewamy szklankę wywaru, dusimy 10 minut. Następnie dodajemy brokuły, resztę wywaru i śmietanę, dusimy jeszcze 5 minut. Doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy z ryżem lub pieczywem lub z zieloną sałatą z sosem winegret.
W domowym ogrodzie po raz pierwszy od czasu po kupieniu zakwitło moje cymbidium. Przez kilka poprzednich lat nie mogłam się doczekać kwiatów tego pięknego storczyka. Wystarczyło trochę poczytać TUTAJ i zapewnić mu odpowiednie warunki np; lato aż do późnej jesieni lubi spędzać na zewnątrz a jesienne nocne chłody powodują, że zawiązuje pąki kwiatowe. Trzeba jednak uważać by z tym zimnem nie przedobrzyć i zdążyć zabrać go przed mrozami.
Wiosenne nowalijki o tej porze z własnego ogrodu, czy to możliwe? Tak. Odkryłam ostatnio sposób co zrobić by mieć świeży szczypiorek z własnego parapetu. W zasadzie to już na jesieni powinno się wykopać z ogrodu karpy szczypiorku wieloletniego i przechowywać je w piwnicy do tej pory. Teraz jest dobry moment by te podzielone karpy posadzić do doniczek i sukcesywnie zabierać je do ciepłego pomieszczenia. Szczypiorek wyrośnie po kilku dniach. Musi być obficie podlewany i mieć dużo światła. Po zebraniu szczypiorku karpę wyrzucamy i przynosimy nową. Szczypiorek siedmioletni sam się wysiewa i wędruje po ogrodzie. Teraz takie niesforne szczypiorki wędrowniczki będę wykopywać jesienią na wiosenną zieleninkę kiedyś lądowały na kompoście.
Szczypiorek siedmioletni pięknie kwitnie w czerwcu.
Niedługo będzie zielone
Piękne kwiaty :) Gratulacje hodowanych roślin - zazdroszcze. Mi na razie idzie kiepsko, ale mam w tym roku dużo samozaparcia i mam nadzieję, że moj ogród będzie (mówiąc skromnie) piekny :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
życzę wytrwałości...z ta zazdrością to jest tak ze ja zazdroszczę też innym,,,pozytywnie..:))..no podziwiam bardziej ..i życzę sukcesów:))
OdpowiedzUsuńJa pędzę cebule na szczypiorek. Kupuję takie startujące i po kilku dniach juz tnę zielonkę. Piękne twoje storczyki, podziwiam co roku ale sama nie mam. Za mało mam miejsca na tych paru oknach, które muszę dzielic z kotami :-). Brokuły bardzo lubię, wypróbuje ten przepis. Co u Was słychać ? jak zdrowie córek i Twoje ? Uściski, Kasiu ! Ania Siedliskowa
OdpowiedzUsuńPiękne storczyki, ja też je hoduje i bardzo lubię.
OdpowiedzUsuń